Letar du efter ett stort paraply på 180 cm för bröllop, fotografering eller utomhusevenemang? Gigantium är ett extra stort paraply med en imponerande skärmdiameter på hela 180 cm. Den generösa storleken gör det möjligt för flera personer att samlas under samma paraply och få skydd mot regnet.
Den eleganta ljusgrå färgen passar särskilt bra till bröllop och fotografering, där ett diskret och stilrent paraply kan bli en naturlig del av helheten.



Extra stort paraply med 180 cm diameter
Gigantiums främsta kännetecken är den stora skärmen med en diameter på 180 cm. Det ger en betydligt större skyddsyta än ett vanligt paraply och gör modellen lämplig när flera personer behöver skydd samtidigt.
Den stora skärmen är särskilt praktisk vid gruppfotografering, bröllop och andra tillfällen där man vill kunna stå nära varandra under samma paraply.
Hur många personer som får plats beror på deras storlek, hur tätt de står och hur mycket regnskydd som behövs. Gigantium ger gott om utrymme för ett mindre sällskap, men vi rekommenderar att prioritera ordentligt skydd framför att försöka få plats med så många som möjligt.
Stort bröllopsparaply för fotografering och fest
Vid ett bröllop kan vädret snabbt förändras. Med Gigantium får du ett stort paraply som gör det lättare att skydda brudparet och andra deltagare under utomhusfotografering.
Den ljusgrå skärmen ger ett neutralt och elegant uttryck som passar till både klassiska och moderna bröllopsteman.
Paraplyet kan även användas som rekvisita i bröllopsbilder, där den stora skärmen skapar en tydlig form och bidrar till bildens komposition.
Vill du jämföra fler modeller? Se vårt sortiment av bröllopsparaplyer.
180 cm skärm med åtta paneler
Gigantium har en skärm med åtta paneler och en diameter på 180 cm.
Den stora skärmytan är särskilt användbar vid utomhusevenemang, fotografering och andra tillfällen där ett vanligt paraply inte ger tillräckligt med utrymme.
På grund av storleken bör paraplyet hanteras med extra försiktighet i kraftig vind. En stor skärm fångar mer vind, och Gigantium ska inte betraktas som ett särskilt stormparaply.
128 cm långt och väger 910 gram
Gigantium är 128 cm långt i stängt läge och väger 910 gram enligt de angivna produktspecifikationerna.
Det är ett stort paraply som är avsett att bäras i handen. Storleken innebär att det tar mer plats vid förvaring och transport än ett vanligt käpparaply.
Skaftets angivna diameter är 16 mm.
Passar för bröllop, fotografering och utomhusevenemang
Den stora skärmen gör Gigantium användbart i flera olika sammanhang:
- Bröllop: Skydda brudparet och skapa eleganta bilder även när vädret är ostadigt.
- Gruppfotografering: Låt flera personer samlas under samma stora paraply.
- Utomhusevenemang: En rymlig skärm ger extra regnskydd på öppna platser.
- Familjeaktiviteter: Praktiskt när flera personer behöver dela ett paraply.
- Fotorekvisita: Den imponerande storleken gör paraplyet till ett tydligt visuellt inslag.
Ljusgrått paraply med elegant utseende
Den ljusgrå färgen ger Gigantium ett diskret och stilrent uttryck. Den passar fint tillsammans med både ljusa och mörka kläder och kan användas vid många olika typer av fotografering.
Modellen förekommer även i andra färgutföranden, bland annat svart och marinblått. Kontrollera vilka färger som är tillgängliga på produktsidan.
Produktfakta – Gigantium stort paraply 180 cm
- Modell: Gigantium
- Typ: Extra stort paraply
- Färg: Ljusgrå
- Skärmdiameter: 180 cm
- Längd i stängt läge: 128 cm
- Vikt: 910 gram
- Antal paneler: 8
- Skaftdiameter: 16 mm
- Användning: Bröllop, fotografering, gruppbilder och utomhusevenemang
Köp ett stort paraply på 180 cm hos Paraplyland.se
Gigantium är ett extra stort paraply för dig som behöver mer skyddsyta än ett traditionellt paraply kan erbjuda.
Med en diameter på 180 cm, en längd på 128 cm och en vikt på 910 gram är det ett praktiskt alternativ för bröllop, fotografering och andra tillfällen där flera personer vill kunna samlas under en stor skärm.
Välj Gigantium hos Paraplyland.se om du söker ett stort och elegant paraply för speciella tillfällen.




